7 rad jak rozpoznać prawdziwe pieczywo.

Produkcja pieczywa znacząco zmieniła się przez ostatnie lata. Coraz częściej na półkach zamiast tradycyjnego pieczywa znajdują się tanie, przepełnione polepszaczami i konserwantami zamienniki. Pieczywo gości na stołach polaków od setek lat. W ostatnim czasie jednak, coraz częściej słyszy się o gorszym samopoczuciu po jego zjedzeniu. Dzieje się tak dlatego, że w tedy było w pełni naturalne. Dbajmy o swoje zdrowie oraz o tradycję piekarnictwa. Kupujmy tylko naturalne wyroby.

By pomóc w dobrym wyborze, przedstawiamy najważniejsze wskazówki, które pomogą nam dokonać dobrego wyboru.

1. Kolor

W wypadku pieczywa pszennego skórka powinna mieć złocisty kolor. Im jaśniejszy jest kolor tym gorzej, pn. świadczy to o użytych polepszaczach.

Jeżeli chodzi o pieczywo razowe – odpowiednim kolorem jest szaro-brązowy.  Kolor czekoladowy i rudy świadczy o użytym karmelu czy też słodzie jęczmiennym dla ciemnego  zabarwienia. Czasami też zabarwiany w ten sposób jest  chleb pszenny by wyglądem przypominał chleb razowy.

2. Waga

Duża waga pieczywa jak na swój rozmiar jest dowodem dobrej jakości.  Lekkie – czyli nadmuchane i sztuczne, lepiej jak najszybciej odłożyć na półkę.

3. Miękisz

Pieczywo w środku powinno mieć niewielkie pory. Chleb czy bułki wydają się mieć w tedy zbitą konsystencję. 

4. Sprężystość

Pieczywo dobrej jakości po zgnieceniu wraca do swojej pierwotnej wielkości.

5. Data przydatności

Termin przydatności do spożycia powinien wynosić kilka dni. Jeżeli wynosi ponad tydzień lub miesiąc, lepiej wybrać inny produkt.

6. Pieczywo paczkowane

Jak w większości produktów pakowanych hermetycznie, ilość polepszaczy i konserwantów będzie większa.

7. Zakwas

Prawdziwy, tradycyjny chleb nie może istnieć bez zakwasu. Warto jeść chleb robiony na zakwasie nie tylko ze względu na lepsze walory smakowe, ale także ze względu na aspekt zdrowotny. Bakterie zawarte w zakwasie przetwarzają węglowodany, w wyniku czego jest ich mniej. Dzięki temu nas nie tuczy, a po zjedzeniu czujemy się przez dłuższy czas nasyceni.   Jak rozpoznać czy był użyty zakwas ? Chleb jest w tedy nieco cięższy i  twardszy o gliniastej konsystencji. Dla wielu osób najłatwiej jest rozpoznać po charakterystycznym kwaskowatym zapachu.

Comments are closed.