Jesz pieczywo ?  Czy wiesz, że …

Pieczywo jest produktem powszechnie spożywanym każdego dnia przez wielu Polaków. Pomimo obecnej w ostatnim czasie nagonki na „niezdrowość” produktów piekarniczych, posiada ono mnóstwo właściwości zdrowotnych. Przede wszystkim jego spożywanie niesie wiele korzyści dla naszego układu pokarmowego. W szczególności ma dobry wpływ na pracę jelit. Dobre pieczywo to zdrowie.

Warto mieć świadomość tego, że pieczywo nie jest tylko dodatkiem do posiłku, który ma nas nasycić. Jest źródłem wielu witamin oraz minerałów. Wspomaga prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Przede wszystkim odpowiednio przefermentowany kwas żytni, czyli baza wyrobu żytniego oraz tzw. mieszanego,  ma fundamentalne znaczenie dla  procesu trawienia. Żyto jest doskonałym zbożem. Jego ziarna charakteryzują się większym udziałem części peryferyjnych w masie ziarniaka i większym zarodkiem w porównaniu do ziarna pszenicy. Posiada także większą ilość witamin oraz minerałów niż pszenica. Dlatego żyto pozwala na wypieczenie smacznego i zdrowego chleba.

Pieczywo jest doskonałe także pod względem bogatej zawartości naturalnego błonnika. Pieczywo jasne zawiera około 2g błonnika, natomiast razowe aż około 6g w 100g produktu. Błonnik dostarczony do organizmu wędruje przez cały przewód pokarmowy  praktycznie w niezmienionym stanie dzięki odporności na kwasy trawienne. Jego właściwości mają bardzo pozytywny wpływ na procesy trawienne. Przyśpiesza eliminację niestrawionych resztek i oczyszcza organizm z zalegających toksyn.  Także jest idealnym sposobem na zapobieganie problemom z zaparciami. Błonnik poprzez pęcznienie, wypełnia żołądek oraz jelita, co wywołuje odczucie nasycenia. W rezultacie spożywamy mniej pokarmu co skutkuje zrzuceniem zbędnych kilogramów. Jak widać, korzyści jest naprawdę dużo. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca spożywać dziennie od 20 do 40g błonnika. Osoby chorujące na cukrzycę czy mające problem z zaparciami powinny jeść  ok. 60g.

Naturalnego błonnika w pieczywie razowym znajduje się bardzo dużo, jednak warto wiedzieć, że nie powinno się spożywać tylko tego rodzaju. Warto urozmaicić swoją dietę także o pieczywo jasne. Instytut Żywności i Żywienia znajdujący się w Warszawie zaleca, by w prawidłowej diecie spożywać następujące ilości poszczególnych grup pieczywa w całodziennej racji pokarmowej: 

  • 15% – ciemne (razowe) pieczywo pszenne lub żytnie,
  • 20% – jasne pieczywo pszenne,
  • 65% – mieszane pieczywo żytnio-pszenne lub jasne pieczywo żytnie.

Niestety prawda jest taka, że nie zawsze na naszym rynku możemy kupić prawdziwy razowy chleb. Dosyć powszechne staje się zjawisko fałszowania chleba. Pieczywo w takim wypadku pomimo, że jest nazywane razowym, wykonywane jest w rzeczywistości z mąki pszennej z dodatkiem żytniej. By wprowadzić w błąd klienta, wykorzystywany jest karmel, sproszkowana cykoria lub ciemny słód. Sprawia to, że chleb jest ciemniejszy i przypomina razowy. Takie nieprawdziwe pieczywo razowe, które niestety możemy spotkać w wielu sklepach oraz marketach, pozbawia konsumenta spożycia chleba produkowanego  z ciemnej mąki, która zawiera tak wiele zdrowotnych właściwości. Prawdziwy razowy chleb najłatwiej możemy rozpoznać po zbitym miękiszu, oraz po charakterystycznym szarawym kolorze. Natomiast widoczny kolor czekoladowy jest wynikiem stosowania karmelu. Taki chleb najlepiej zostawić na półce. (Więcej wskazówek jak rozróżnić pieczywo prawdziwe od pieczywa, w którym wykorzystywane są sztuczne polepszacze i barwniki tutaj)   Pieczywo razowe uznawane jest za produkt prozdrowotny, głównie ze względu na posiadany bardzo mały indeks glikemiczny (ok. 50). Światowa Organizacja Zdrowia zaleca spożywanie produktów , których indeks glikemiczny nie przekracza 70, jako jedno z zaleceń w  zmniejszeniu problemu otyłości.

Znajdujące się w chlebie składniki energetyczne, budulcowe i regulujące, spełniają następujące funkcje:

  • Węglowodany i tłuszcze są głównym źródłem energii,
  • Składniki mineralne pełnią wiele funkcji w budowie organizmu i przebiegających w nim procesach przemiany materii,
  • Białka służą jako materiał budulcowy dla naszego organizmu,
  • Błonnik pokarmowy absorbuje z żywności substancje szkodliwe dla zdrowia i przyczynia się do sprawniejszego funkcjonowania przewodu pokarmowego,
  • Witaminy są niezbędne do prawidłowej przemiany materii

Piekarnia „Pajda” stosuje technologię określaną w Europie jako slow baking (powolny proces produkcji chleba). Ta metoda produkcji jest dłuższa i droższa, jednak przynosi znaczne korzyści zdrowotne oraz możemy cieszyć się wyjątkowym smakiem naszych produktów. Nie potrzebujemy dodawać dodatkowych substancji do naszych wypieków. Oczywiście wynikiem tego jest szybszy czas czerstwienia oraz większa tendencja do kruszenia się miękiszu. Jednak jest to znak naturalności naszych produktów. Cieszymy się, że możemy oferować naszym klientom produkty zdrowe, wykonywane w naturalny klasyczny sposób. Poza tym możemy pochwalić się posiadaniem tradycyjnego pieca kaflowego opalanego drewnem, który uwzględniliśmy w naszym nowym logo. Nadaje on w ostatniej fazie produkcji, wyjątkowy smak każdego naszego wyrobu.  Wielu starszych klientów wspomina, że nasze chleby oraz bułki smakują tak samo jak te, które jedli w dzieciństwie. Jesteśmy z tego dumni i tą jakością chcemy wyróżnić się na rynku. Mamy nadzieję, że spróbują Państwo naszych wyrobów i dołączą do grona zadowolonych klientów.

Comments are closed.